Kolekcjonerskie pamiątki z Dni Krakowa cz. 3

/czyli Kocham Kraków/
/Cz. 3/

            W 1969 roku, w  którym obchodzono 25 lecie PRL – u  odbyły się kolejne Dni Krakowa. Trwały od 14 – 22 VI 1969 roku, a pamiątką z nich   był  datownik wykonany oddzielnie na każdy dzień stosowania (Myślicki  nr 69 111). Na kolejnych fotografiach 1 i 2 pokazany jest  datownik w różnych  zastosowaniach. Na fot. 1  odbity dla celów kolekcjonerskich na kartce papieru, a na fot. 2 odbity  na  karcie pocztowej wydanej przez Pocztę Polską w 1967 roku  z okazji  Międzynarodowego Roku Turystyki  z  widokiem Barbakanu i Bramy Floriańskiej autorstwa Witolda Chomicza (Fi. t. II nr 363).

01

02

            Po czterech latach od Dni Krakowa  obchodzonych  w ramach 25 lecia PRL – u,  Dni Krakowa zorganizowano w 1973 roku. Stosowano wówczas datownik jak na fot. 3 odbity na  przesyłce listowej, miejscowej,  poleconej  (erka w formie odbitki pieczątki w kolorze fioletowym z odręcznie wpisanym numerem 2).

04

            Kolejne Dni Krakowa  zorganizowano w 1980 roku. Jedyna pamiątką filatelistyczną była odbitka  datownika stosowanego w Urzędzie Pocztowym Kraków 1 w dniu 22 VI 1980 roku. Był to bowiem datownik jednodniowy ( Myślicki nr 80 178). Datownik pokazany jest na fot. 4 odbity na karcie pocztowej  wydanej z okazji 30 rocznicy  utworzenia Polskiego Związku Filatelistów (Fi.t.II  nr 755).

03

            W 1981 roku, w dniach 12  - 21 VI,   na pół roku przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce odbyły się Dni Krakowa.  Z okazji  Dni Krakowa Poczta Polska nie wydała żadnej karty pocztowej natomiast  w Urzędzie  Pocztowym Kraków 1 stosowano  w dniu  12 VI 1981 roku jednodniowy  okolicznościowy datownik. Datownikiem tym skasowano znaczek  przesyłki listowej, miejscowej, poleconej (erka w formie naklejki z numerem  odbitym z numeratora  021227).  Całość pocztowa pokazana  jest na fot. 5.  

05

            Warto natomiast zwrócić uwagę na inicjatywę Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które w 2014 roku zorganizowało wystawę  pt. Przepis na Kraków Jerzego Dobrzyckiego.  Autorka wystawy, Katarzyna Winiarczyk  przypomniano zarówno postać Jerzego Dobrzyckiego jak i  organizowane przez niego Dni Krakowa.  Pamiątkami  z wystawy były; bogato ilustrowany katalog,  kartka okolicznościowa z podobizną Jerzego Dobrzyckiego  wydaną przez Pocztę Polską S.A., którą zaprojektował Robert Gaweł, znaczek personalizowany oraz datownik poczty balonowej. W czasie wystawy bowiem projektowana była poczta balonowa, na wzór imprezy z pierwszych Dni Krakowa. Balon z pilotem Adamem Jaskólskim był przygotowany do lotu na Małym Rynku, jednak z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne lot balonu nie odbył się. Na kolejnych fotografiach 6 i 7 awers i rewers  karki  okolicznościowej wysłanej przez  autorkę wystawy do niżej podpisanego.

06

07

Na fot. 8  kartka okolicznościowa ofrankowana  fragmentem bloku ciętego wydanego z okazji roku 2000 kiedy Kraków był Europejskim Miastem Kultury (Fi. bl. 129 A).

08

Koniec części 3 i ostatniej.
Jerzy Duda