Rok Pamięci Świętego Władysława

Poczta Węgier w dniu 15.08.2017 roku wprowadziła do obiegu znaczek - kuriozum, odpowiednik znaczka personalizowanego - Mój ZNACZEK. Znaczek - nalepka bez wartości nominalnej z przywieszką. Arkusz sprzedażny formatu A5 zawiera 6 znaczków - nalepek z przywieszkami. Cena sprzedażna znaczka wynosi 120 forintów, przeznaczony do obrotu wewnętrznego na list zwykły, waga do 30 gramów  lub na kartkę pocztową. Nakład: 175000 sztuk, projekt: Imre Benedek, przywieszka: Tomás Gábor, druk: Offset, rozmiar: 18.00x25.20 mm. Znaczek naklejony na kopertę musi być razem z przywieszką, ponieważ bez przywieszki jest nieważny. Do znaczka przygotowano kopertę FDC, na której odciśnięto stempel okrągły, trój obrączkowy w czarnym kolorze. 

Znaczek: Na  zielonym tle biały napis o treści: BELFӦLD, [ powtórzony kilka razy w układzie poziomym i pionowym,  co się tłumaczy: Wewnętrzny - wewnątrz kraju ], cała treść zawarta  w ozdobnej ramce. Poniżej napis: MAGYARORSZÁG - WĘGRY, u dołu miniaturowe napisy: 2012 Pj. Zrt. - Benedek
Przywieszka: wymiary 35.00x25.20 MM, w okrągłej ramce sylwetka świętego Władysława - László w koronie i zbroi, trzymający w ręku jabłko z krzyżykiem - oznakę władzy nad światem, po  prawej stronie ramki dwuwierszowy napis: SZENT LÁSZLÓ oraz inicjały " ÉV 2017  - ROK PAŃSKI 2017 ",w tle powtórzony szkic - sylwetka SZENT LÁSZLÓ - WŁADYSŁAWA.

1

Koperta FDC: Odcisk stempla w formie pieczęci w kolorze czarnym, trój obrączkowy w centralnej części wizerunek króla, jak na przywieszce, wokoło napis o treści: SZENT LÁSZLÓ/ÉV.2017/MP BUDAPEST 5. 2017 augustus 15. W części ilustrowanej koperty na bordowym, pionowym pasku, szkic wizerunku króla. U dołu pieczęć jak na stemplu i napis: SZENT LÁSZLÓ/ÉV/2017 ten sam napis powtórzony w układzie pionowym, ponadto duża pieczęć w formie znaku wodnego.

2

W 2017 roku na Węgrzech zainaugurowano -  Rok Pamięci Świętego Władysława, dla przypomnienia o wielkim królu - bohaterze i jego dokonaniach, upamiętniając przypadające w tym roku dwie rocznice: 940.rocznicę objęcia tronu na Węgrzech i 825.rocznicę jego kanonizacji przez papieża Celestyna III w 1192 roku.
Celem Roku Pamięci jest zwrócenie uwagi na króla św. WŁADYSŁAWA - SZENT LÁSZLÓ, łączącego narody Europy Środkowej w duchu jedności chrześcijańskiej i  poszanowania, który wywarł silną więź między narodami, gdyż urodzony w Polsce - Krakowie, patron Siedmiogrodu, założyciel Zagrzebia, umiera w Nitrze - dzisiejsza Słowacja. Rok Pamięci stwarza niepowtarzalną okazję dla państw regionu do rozwoju i skutecznej współpracy, opartej na tradycjach historycznych.        

Józef SKOP

Wcześniejsza publikacja: Ciekawostki, strona 10, Pol…Węg…,data: 27.X, 14.XI.2016.

 

Wspólne wydane poczty Polskiej i Rumunii - Sztuka Ludowa

1

W dniu 11 września 2013 roku poczty Polski i Rumunii wprowadziły do obiegu wspólną emisję znaczków w różnej formie wydawniczej - poczta Rumunii wydała: Blok i dwa arkusiki,5x4 znaczki + 5x2 znaczki, na których znajduje się para w tradycyjnym stroju ludowym z okolic Bisţrita - Năsăud oraz para polska w tradycyjnym stroju krakowskim, ponadto szereg napisów, u dołu z prawej strony pionowy napis, który brzmi: Costume Cracovia - Strój Krakowski. 

Strój krakowski - kobiecy: Wianek ze sztucznych kwiatów, przybrany kolorowymi, spływającymi na plecy wstążkami. Koszula śnieżnobiała ozdobiona angielskim haftem, korale czerwone, naturalne - uzupełnienie stroju. Gorset aksamitny, wyszywany kolorowym haftem, przystrojony błyszczącymi,różnobarwnymi cekinami, koralikami, chwościkami, tasiemkami i wstążeczkami. Spódnica kwiecista,suto marszczona. Pas skórzany, biały. Fartuszek tiulowy - zwany zapaską, ozdobiony misternym haftem angielskim. Trzewiki czarne, związane czerwoną tasiemką.  

Strój krakowski - męski: Czapka Krakuska - czerwona rogatywka, otoczona czarnym barankiem, przystrojona pękiem pawich piór i kolorowymi wstążeczkami [białymi i czerwonymi]. Koszula biała,ozdobiona pod szyją czerwoną tasiemką. Kaftan długi do kolan, bez rękawów z ciemnego sukna z czerwonym podbiciem, obszyty dekoracjami, chwościkami i guzikami. Pas skórzany,biały, nabijany ćwiekami z boku pasa zwisają ozdobne blaszki, zwane brzękadełkami. Portki płócienne, jasne. Spodnie w czerwone paski, wpuszczone w wysokie, skórzane, czarne, buty z cholewami. jako okrycie wierzchnie sukmana biała z czerwonymi wypustkami.

Stroje krakowskie dzielą się na Krakowiaków zachodnich -uznawany  za strój narodowy i Krakowiaków wschodnich, różniących się pewnymi elementami i ozdobami.  Strój Krakowiaków zachodnich podniesiony do rangi stroju narodowego, spowodowany był uczestnictwem chłopów - kosynierów w powstaniu kościuszkowskim w pewnym momencie stał się mundurem wojskowym. Utarło się powiedzenie, że pióropusz pawich piór powinien znajdować się po lewej stronie czapki - rogatywki, aby podczas prezentacji nie doszło do obcięcia kosą pióropusza...? 

Józef SKOP

 

Ciekawostka z Krakowa

            Na jednej z aukcji  filatelistycznej  wypatrzyłem kopertę, która mnie zainteresowała  i którą udało mi się kupić. Jest to koperta  o wymiarach 162 x 113 mm z gumowaną  klapą w szpic, przesyłki listowej, która przeszła drogę pocztową. Wymiary koperty nie są standardowe co świadczy o  produkcji  raczej lokalnej, a potwierdza to papier z którego została zrobiona koperta.  Papier o barwie jasno szarej ma poddruk  w formie kwadratów w kolorze blado niebieskim z niedbale wydrukowaną  literą K  zwieńczoną  koroną (fot. 1) na podobieństwo monogramu króla Kazimierza Wielkiego znajdującego się na drzwiach (wrotach) w południowym wejściu do katedry na Wawelu. 

skan569

skan568

                Koperta przesyłki listowej, zagranicznej wysłanej z Urzędu Pocztowego Częstochowa 3 dnia 22.03.1982 roku do Anglii ma charakterystyczny nadruk znajdujący się w lewej dolnej części. Jest to powtórzona litera K zwieńczona koroną i trzywierszowy napis: KRAKÓW/WSPÓLNA/ODPOWIEDZIALNOŚĆ.  Przesyłka jest ofrankowana  pięcioznaczkowym paskiem poziomym złożonym ze znaczków  przedstawiających fragment dawnego widoku Krakowa z 1493 roku Fi. 2590 z serii „Polskie miasta  na starych rycinach” wydanej przez Pocztę Polską w 1981 roku.  Przesyłka została ocenzurowana co potwierdzone jest odbitką stosownej pieczęci (fot.2).

            Prosimy Internautów o pomoc w odpowiedzi na pytanie kto był producentem pokazanej koperty,  kiedy i jak długo ją  wyprodukowano i czy  był jeden, pokazany na fotografii czy były również inne nadruki.

Jerzy Duda 
i  Administrator  Marek Połata

"Kocham Kraków" - część 10

            Po reprymendzie jednego z Internautów wróciliśmy na naszej stronie internetowej do cyklu „Kocham Kraków”, tym bardziej, że pojawiają się nowe „całości pocztowe” co do których można mieć nadzieję, że  ich ofrankowanie  znaczkami pocztowymi z motywami krakowskimi  wiązało się u wysyłającego z  myślą o  Krakowie. Jesteśmy przekonani o tym w przypadku pierwszych dwóch całości, a w odniesieniu do kolejnych  czterech żywimy taką nadzieję.

Na dwóch pierwszych fotografiach  przedstawiamy koperty przesyłek listowych krajowych  ofrankowanych blokami sześcioznaczkowymi  z widokiem Zamku Królewskiego w Krakowie z serii „Miasta polskie” projektowanej przez Witolda Chomicza i wprowadzanej do obiegu pocztowego w latach 1960-61. 

Na fot. 1 koperta o standardowych wymiarach wysłana z Urzędu Pocztowego Żywiec w dniu 13.9.1961 roku do Świdra k/Warszawy. Przesyłka ofrankowana 6. znaczkami Fi 1045.

skan512

Na fot. 2 fragment koperty przesyłki listowej adresowanej do znanego  numizmatyka i kolekcjonera, inżyniera komunikacji, autora wielu prac z zakresu numizmatyki w tym kilkakrotnie wznawianej książki „Tysiąc lat monety polskiej”   Tadeusza Kałkowskiego ofrankowanej 6. znaczkami Fi 1045 i wysłanej z  Przemyśla  dnia 13. 6. 1961 roku. Sześcioznaczkowy blok skasowany jest datownikiem ręcznym z wymienną datą  stosowanym w okresie od  VI do XI. 1961 roku z okazji 1000 lecia Przemyśla (Myślicki nr 61 045).

skan513

Kolejne trzy fotografie  przedstawiają koperty  przesyłek listowych  posiadających frankatury mieszane z wielokrotnym  wykorzystaniem  znaczków  wydanych przez Pocztę Polską w 2002 roku z cyklu „Miasta polskie”  z motywami krakowskimi.

Fot. 3  Koperta  o wymiarach 181 x 121 przesyłki  listowej, prywatnej, zagranicznej, priorytetowej,  poleconej (erka w postaci naklejki  z numerem  000545) wysłanej z Urzędu Pocztowego Nakło Śląskie dnia 9.04. 2003 roku do Austrii.  Przesyłka ofrankowana  9. znaczkami w tym  trzyznaczkowym paskiem poziomym  znaczków Fi 3806.

skan514

Fot.4  Koperta o standardowych wymiarach przesyłki  listowej, prywatnej, zagranicznej, priorytetowej, poleconej ( erka w postaci naklejki z numerem  10573) przesłanej  z Urzędu Pocztowego Międzyzdroje w dniu 7.10. 2005 roku do Niemiec. Przesyłka ofrankowana  8. znaczkami  w tym trzyznaczkowym paskiem poziomym znaczków Fi. 3806  i jednym znaczkiem  z serii dworki polskie (Dwór w Krzeszowicach pod Krakowem) Fi. 3625. Pozostałe znaczki  na kopercie nie są tematycznie związane z Krakowem.

skan515

Fot. 5  Koperta o standardowych  wymiarach  przesyłki listowej, firmowej, krajowej, priorytetowej, poleconej ( erka w postaci naklejki z numerem  48203) wysłana z Urzędu Pocztowego Łódź 16  do Bełchatowa  w dniu 11.07. 2007 roku.  Przesyłka ofrankowana 3. znaczkami  w tym parka znaczków Fi. 3806.

skan516

Fot. 6.  Koperta o standardowych wymiarach przesyłki litowej, prywatnej, zagranicznej, priorytetowej  wysłanej  z Urzędu Pocztowego Łódź 2 w dniu 14.09.2002 do Tunezji. Ciekawostką jest wykorzystanie  we frankaturze dwóch znaczków z motywami krakowskimi, a mianowicie znaczka Fi 3806 oraz z serii dworki polskie, Dwór w Modlnicy k. Krakowa Fi. 3624.

skan517

I tym razem zwracamy się z prośba do kolekcjonerów, Internautów interesujących się naszą strona internetową o przysyłanie nam ciekawostek z cyklu „Kocham Kraków” jak i innych naszych cyklów.

Jerzy Duda
 oraz  Administrator

Wnętrza bibliotek prywatnych i innych na widokówkach

Polecamy naszym czytelnikom lekturę artykułu autorstwa Jerzego DUDY "Wnętrza bibliotek prywatnych i innych na widokówkach", który został zamieszczony w numerze 1-2/2017 "Bliżej Biblioteki" na stronie 17. Link do ww. pisma (format pdf) poniżej:

Bliżej Biblioteki nr 1-2/2017 w formacie pdf

Administrator