Wspólne wydane poczty Polskiej i Rumunii - Sztuka Ludowa

1

W dniu 11 września 2013 roku poczty Polski i Rumunii wprowadziły do obiegu wspólną emisję znaczków w różnej formie wydawniczej - poczta Rumunii wydała: Blok i dwa arkusiki,5x4 znaczki + 5x2 znaczki, na których znajduje się para w tradycyjnym stroju ludowym z okolic Bisţrita - Năsăud oraz para polska w tradycyjnym stroju krakowskim, ponadto szereg napisów, u dołu z prawej strony pionowy napis, który brzmi: Costume Cracovia - Strój Krakowski. 

Strój krakowski - kobiecy: Wianek ze sztucznych kwiatów, przybrany kolorowymi, spływającymi na plecy wstążkami. Koszula śnieżnobiała ozdobiona angielskim haftem, korale czerwone, naturalne - uzupełnienie stroju. Gorset aksamitny, wyszywany kolorowym haftem, przystrojony błyszczącymi,różnobarwnymi cekinami, koralikami, chwościkami, tasiemkami i wstążeczkami. Spódnica kwiecista,suto marszczona. Pas skórzany, biały. Fartuszek tiulowy - zwany zapaską, ozdobiony misternym haftem angielskim. Trzewiki czarne, związane czerwoną tasiemką.  

Strój krakowski - męski: Czapka Krakuska - czerwona rogatywka, otoczona czarnym barankiem, przystrojona pękiem pawich piór i kolorowymi wstążeczkami [białymi i czerwonymi]. Koszula biała,ozdobiona pod szyją czerwoną tasiemką. Kaftan długi do kolan, bez rękawów z ciemnego sukna z czerwonym podbiciem, obszyty dekoracjami, chwościkami i guzikami. Pas skórzany,biały, nabijany ćwiekami z boku pasa zwisają ozdobne blaszki, zwane brzękadełkami. Portki płócienne, jasne. Spodnie w czerwone paski, wpuszczone w wysokie, skórzane, czarne, buty z cholewami. jako okrycie wierzchnie sukmana biała z czerwonymi wypustkami.

Stroje krakowskie dzielą się na Krakowiaków zachodnich -uznawany  za strój narodowy i Krakowiaków wschodnich, różniących się pewnymi elementami i ozdobami.  Strój Krakowiaków zachodnich podniesiony do rangi stroju narodowego, spowodowany był uczestnictwem chłopów - kosynierów w powstaniu kościuszkowskim w pewnym momencie stał się mundurem wojskowym. Utarło się powiedzenie, że pióropusz pawich piór powinien znajdować się po lewej stronie czapki - rogatywki, aby podczas prezentacji nie doszło do obcięcia kosą pióropusza...? 

Józef SKOP